Barion Pixel

Fonalgrafika

fonalgrafika eredetileg azt jelentette, hogy különböző matematikai formákat, mintákat fonál felhasználásának segítségével állítottak elő. A fonalgrafikát, mint technikát használva alkothatunk, képeket, üdvözlőkártyákat vagy éppen meghívókat is.

A fonalgrafika vagy fonalgrafika varrás egyik alapszabálya az, hogy a fonalnak mindig kereszteznie kell az előzőleg varrt szálat és a varrás során olyan irányba kell haladni, hogy mindig az utolsó szál melletti lyukba öltjük a következőt.

Hasonlóan a hímzéshez itt is szabály, hogy a szálak egymás mellett legyenek és keresztezzék egymást, ráadásul előfordul itt is az, hogy olykor visszalépünk egy olyan lyukban, amelyet már érintettünk korábban.

hagyományos fonalgrafika során a minta, a szerint alakul, hogy az összekötendő pontok, vagyis lyukak milyen módon és sorrendben helyezkednek el egymás mellett, és azok hogyan kerülnek összekötésre.

fonalgrafikának is vannak típusai, fajtái vagy ágazatai, nevezzük, ahogy nekünk jobban tetszik. Ebből két fajtát emelnék ki, az egyik a hagyományos fonalgrafika, amikor cérnával, vagy vékony fonallal lényegében kemény kartonra hímzünk.  A másik a háromdimenziós fonalgrafika, amikor már nem kartonra, hanem egy keményebb lemezre, falapra készítjük el a mintát. Ez utóbbi esetében pl a falapba szögeket vagy szegecseket kell ütnünk, amik a lyukakat helyettesítik lényegében és ezekre a szögekre fogjuk felfűzni a vékony fonalunkat.

Lehet, hogy kicsit bonyolultnak hangzik, de nem az, kezd el a gyakorlatban, így biztosan ráérzel majd!

Az oldal alján tudsz letölteni ingyenes sablonokat. Ezeken a sablonokon be van jelölve, hogy hol kell elkezdened a mintát varrni, illetve itt van egy kis segítség is:

Nézzük lépésről lépésre:

+ Tipp:

Ha egy mintát különböző módon kezdünk el varrni, akkor többféle mintát és elérhetünk végeredményként.

Bár a fonalgrafika eredetileg a geometriai formákból indul ki, ma már a minták megalkotásának csak a képzeletünk és a kreativitásunk szabhat határt.

+ Tipp:

Feldobhatod a képet, ha nem fehér, hanem színes kartonra dolgozol vagy akár mintásra. Egészen különlegeseket alkothatsz.

Ha csak ismerkedsz ezzel a technikával, akkor érdemes először a kartonra hímzést kipróbálnod, hogy lásd miként is alakulnak ki a minták és formák, de ha bevállalósabb vagy és úgy érzed, hogy neked egy nagyobb kép is sikerülne, akkor végy egy falapot, pár szöget, kalapácsot és fonalat, és máris alkothatsz.

Oszd meg ismerőseiddel ha hasznosnak találtad